שיטות הלימוד

 
  עם ילדים, עם מיתקשים ולקויי למידה בכל גיל ואיך מצמצמים פערים!
וגם - חשוב !!!
 
  עברו למסר אישי מדניאלה למיתקשים וללקויי הלמידה  
  וכך מתבצעת העבודה עם לקויי למידה, עם המתחילים ועם כל הילדים שעדיין תקועים עם האנגלית מכל סיבה שהיא (השיטות נכונות לכולם!):

עלינו לכבוש יעד מבוצר … מסבירה דניאלה… יוצאים 2 כוחות: כוח אחד שיושב על השטיח… וכוח אחד לשולחן. הכוח שעל השטיח לומד אוצר מילים ותשתית השפה דרך משחקים בשיטה מדורגת ונעימה (מעט הסברים בהמשך), והכוח שליד השולחן (שגם הוא מבלה הרבה על השטיח) לומד את יסודות הקריאה.
2 הכוחות נפגשים בתום 10- 20 מפגשים (מותנה בגיל הלומד וברמתו) לכיבוש היעד המבוצר! כל מה שלמד הילד על השטיח כעת הוא גם קורא בצורה עצמאית לחלוטין תוך יישום החוקים שלמד ולא מתוך ניחוש או ניסיון ותעייה. כאמור הכל נפתר במספר מועט של מפגשים. ואז יוצאים לדרך חדשה. קלה יותר ונכונה יותר. במכינת הקריאה נלמדים לא רק הצלילים של האותיות, אלא גם החוקים העוזרים לקרא ולכתוב. פתאום מתחילים להבין מה זו אות ניקוד, למה צלילי האותיות משתנים ובאילו תנאים, ומי משפיע על מי ולמה.
הלימוד לא נעשה כמו תוכי. יש לוגיקה וחוקיות בשפה ואותה אנחנו מלמדים. רוב המורים אינם מכירים את החוקים.עבורם זה מובן מאליו ואין להם מושג למה ילדים לא מצליחים לקרא.
לימוד האנגלית בבית הספר,וההתקדמות בלמידה מושתת ברובו על קריאה. אם ילד לא מצליח ללמוד לקרא , הוא מהר מאוד מאבד את הקשר עם הכיתה ועם חומר הלימוד , שם גדול על אנגלית ולומד שהוא ואנגלית לעולם לא יהיו חברים טובים. אם לא היתה בעיית הקריאה, רוב המתקשים באנגלית- לא היו מתקשים.
הערה: לימוד הקריאה נעשה היום בתוכנה שהוציאה דניאלה. ילדי החוגים רוכשים את התוכנה במחיר מוזל , ולומדים אותה בשילוב עם החוג.

כשמגיע אלי תלמיד "בעייתי" עם פער גדול, אני לא מנסה אפילו להתמודד או להתחרות עם החומר של בית הספר. אומרת דניאלה.
בחוגים דניאלה מסרבת להתמודד עם חומר הלימוד של בית הספר. היא דוגלת בשיטה שלה ובטוחה כי ככה הילד יתחבר מחדש באופן חיובי לאנגלית. ומי שעדין לא התנסה בבית הספר , חזקה עליו שהחיבור דרך משחק יהיה תמיד חיבור חיובי.
ברגע שהילד יתחבר לאנגלית, ויאהב אותה, הוא ילמד טוב יותר, ויזכור את החומר בצורה טובה יותר. האנגלית היא אותה האנגלית ואין הבדלים מהותיים בין החומר של בית הספר ובין החומר שלי- אומרת דניאלה. אז אם יש להם איזה שהוא סיפור על החלל ויש שם אוצר מילים שקשור לחלל אז הם יצטרכו ללמד אותו בכוחות עצמם. אבל זה יהיה להם הרבה יותר קל מאשר קודם לכן, לפני שהתנסו בחוג. עכשיו יש רמת מוכנות גבוהה יותר ולכן הבנה וזיכרון טובים יותר.
בכלל דניאלה טוענת שאסור להצמיד לתלמיד מורה פרטי קבוע לכל החיים. הילדים האלה לומדים להיות תלותיים, לא יודעים לעבוד, לא יודעים להכין שיעורי בית. לא יודעים לחשוב. יש ילדים שלא מכינים שיעורים מבלי שיושבים לידם או בלי מורה פרטי. לא בבית ספרי אומרת דניאלה. אצלי כולם עצמאיים ( כן, גם בבית).אני מוכנה ללמד אותם וללוות אותם עד שהם מצמצמים פערים עם בית הספר, ואח"כ -הופ על הרגליים. אין שום סיבה בעולם שיהיה לו מורה פרטי כל התיכון. צריך למצוא איפה הבעיה, ולהתחיל משם. גם אם זה נמוך מאוד. כלומר אם התלמיד הוא בכיתה י' והוא מתקשה בקריאה, עוצרים הכל. ומתחילים מ-א. מקנים את היסודות ואז מצמצמים פערים. ובינתיים "פוס" מהחומר של ביתה הספר. אנחנו כבר נשיג אותם. אבל לא במקביל. זה יכול לקחת 3 חודשים, ואז לפי תפיסתה של דניאלה , 3 חודשים הילד לא משתתף פעיל בשיעורי האנגלית ומכין שיעורי בית שלה במהלך השיעור בבית הספר. 3 חודשים והכל מסתדר. ואז אפשר אולי אפילו לחשוב על לעלות הקבצה.
ניסיון מעולה של צמצום פערים יש בקייטנות הקיץ- קייטנה לימודית לאנגלית. בקייטנות האלה מצמצמים כולם פערים, גדולים כקטנים, וחוזרים לבית הספר ולמסגרת, עולים הקבצה או מצטרפים לעבודה שוטפת של הכיתה, והעבר - היה כלא היה.
 
 

היתרונות של שיטת המשחקים

 
  החיבור בין המילה ובין מה שהיא מייצגת כלומר המשמעות נעשים לא על ידי תרגום אלא על ידי הצגת תמונה חדשה וברורה שאינה ניתנת לפרשנויות או המשמעות הינה ברורה וחד משמעית. לפעמים אנחנו שואלים את הילדים בעברית אם זו מתנה או קופסא. או שמחליטים אם זו יונה או ציפור. ואז, אחרי שמחליטים עוברים לאנגלית ומאז אין יותר ספיקות.
החיבור בין המילה והסמל הוא מאוד חשוב. חשוב גם לעבוד עם כמה שפחות עברית. אבל יחד עם זאת תמיד לוודא שהמשמעות ברורה. ואז להשתדל לא להשתמש יותר בעברית.
באחד הימים, כשחן הקטנה השתתפה בחוג כתלמידה מן המניין, הלכנו יחד ברחוב, ניסיתי לתרגל איתה את התמונות שבקלפים. מספרת דניאלה. בקלף היה למשל צפרדע ירוקה. שאלתי אותה, מספרת דניאלה, איך אומרים צפרדע ירוקה, ועבר זמן מה עד שהקטנה ענתה. היא הייתה צריכה לעבור בראש מעברית לאנגלית וזה לקח זמן. לעומת זאת כשהיינו מראים תמונה התגובה והתשובה היו מיידיים. המסקנה של דניאלה היתה כי עדיף להראות את התמונה או את הצבע ולא להסביר בעברית.
בגיל מאוחר יותר, לעומת זאת, דניאלה כן מתרגלת אותם על תרגומים מעברית לאנגלית, דווקא של משפטים מאוד יומיומיים. זאת כדי שיתרגלו לעובדה, שאין תרגום מילולי של אחד לאחד, אלא דווקא יותר של משמעות וכוונה. וכאן גם נכנסת לתמונה החשיבות של תרבות.
 
 

אנגלית חייבים לדעת

 
  הורים רבים פונים בימים אלה לגבי ילדיהם המאובחנים כלקויי למידה.
איבחון לקויות מתבצע בשני מקרים בעיקר, ומתפלגים בהתאמה לשתי קטגוריות עיקריות:
• בגיל צעיר יחסית- חלוקת קשב וריכוז
• בגיל בית ספר- דיסלקציה, דיסגרפיה ודיסקלקולציה.

האיבחונים אמורים להיות כלי הממליץ ו/או המתווה דרך הוראה שונה מזו הנהוגה בדרך כלל.
האיבחונים גם מרגיעים ומזימים את החשש, שיש לפעמים, כי המדובר ביכולות בינוניות או נמוכות של הילד.
לאחרונה הפכו האיבחונים לאמצעי לקבלת הקלות במיבחנים בעיקר, כגון: הארכת זמן, שימוש במילון (בשפה זרה), ולפעמים מבחנים בעל-פה.

אבל
אליה וקוץ בה!

דניאלה אביב, מחשיבה את האנגלית כדבר החשוב ביותר, מעל לכל. וככזו - אינה מוכנה לוותר לאף לקוי למידה. לקוי או לא לקוי. איבחון או לא איבחון. כולם ידעו אצלה אנגלית.

למה?

מסבירה דניאלה:
אני באה מתחום הוראת אנגלית למבוגרים.
אני רואה כל הזמן איך אנשים "ניתקעים" בגלל האנגלית. אין מצב שמישהו לא ידע היום אנגלית. זה משהו שאי אפשר לעקוף אותו. האנגלית היא בדרגת חשיבות ונחיצות כזו גבוהה שאסור לוותר.

כדי להמחיש זאת יש לי אין ספור סיפורים מן החיים:
על המחסנאי שלא יכול היה לקרוא איזה צבע כתוב על גלילי הבד… על המוכרת בת ה-22 בחנות הנורות שלא ידעה לקרא את דגם הנורה ואת ההספק של הנורה… על סוחר הבדים שרצה לסחור עם תורכיה…על קבלן הבניין שלא ידע למלא את הטפסים בירידה מהמטוס…על איש העסקים שלא ידע למלא את שאלון מחלקת ההגירה… על כל אלה שהחליטו בגיל מאוחר יותר ללמוד לתואר…על מנהלת החשבונות שפוטרה וחיפשה עבודה אבל נידחתה, כי לא יכלה לקרוא אף מסמך באנגלית…ובכלל על כל אלה שמנסים להתקבל לכל מיני סוגים שונים של עבודות ונידחים בגלל האנגלית.
שלא לדבר על אלה שרוצים סתם לגלוש באינטרנט, ולהבין מה המחשב רוצה מהם… או לנסוע לטייל בעולם ולתקשר…(אגב, יש יותר ישראלים שיודעים איך אומרים כנסייה באנגלית מאשר בית כנסת…)
לכן, לא חשובים לי האיבחונים. אני יודעת שכל אחד צריך לדעת לקרוא אנגלית. וכל אחד צריך לדעת לדבר ולהבין אנגלית ברמה סבירה.

עבור למחלקת קבצאות-שיקום מקצועי ללקויים של הביטוח הלאומי

איבחונים והקלות עוזרים רק לתקופות הלימודים. בסוף חייבים לדעת. לחיים.

לנו יש מענה!!!
 
   
       
  דניאלה אביב office@avivenglish.com להרשמה לחוגים:
הודעות כתובות 058-6690963

מוקד הודעות 03-5245131
 
 
  חוגי אנגלית לילדים דסלקציה ולקויות למידה  
כל הזכויות שמורות לדניאלה אביב אנגלית קריירה בע"מ
הקמת אתר עיצוב וקידום