לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן ל
       
       
 
 

תוכנית להבנת הנקרא -בהנחייה אישית
ובעיקר ללקויי למידה

והיום גם לפי ספרים שפיתחנו במיוחד למטרה זו -
מעבר לחנות האתר 
 
 
מטרת התוכנית להבנת הניקרא היא הקניית ידע וכלים להבנת הנקרא למטרות של לימודים ולמטרות עבודה: הכנה ללימודים אקדמאיים (מבחן אמיר), בגרויות ופסיכומטרי, "Unseens", קריאת מאמרים כולל טכניים וכו'.

תוכנית הבנת הנקרא היא תוכנית ייחודית המכינה את הלומד גם הוא
ברמת אפס, והיום בצורה קלה יותר, ידידותית יותר ויעילה יותר הודות לספרים החדשים.   

למי מיועדת תוכנית הבנת הנקרא ?

התוכנית בנוייה לפי
רמות ומתחילה מרמת אפס - ללא כל ידע באנגלית- אבל עם יכולת לקרא ללא הבנה, קריאה טכנית ללא הבנה. מי שאינו יודע לקרא חייב קודם ללמוד לקרא - לחץ לפרטים. 
מומלץ במיוחד למי שניגש לבחינות בגרות או אמיר ודומיהם ורמת הפתיחה שלו נמוכה במיוחד. הודות לשיטה הייחודית מצליח התלמיד להגיע להישיגים נאים בצורה יחסית קצרה.

מטרת התוכנית

שיפור רמת החשיבה וההבנה של אנגלית כתובה למעוניינים להשתלב בלימודים משלבי אנגלית, לשפר ציוניהם בבגרות ולגשת למבחנים הכוללים הבנת הנקרא (קריאה נילמדת קודם לכן כהכנה לשלב הבנת הניקרא). כמו כן מיועדת התוכנית למי שבמסגרת עבודתו נדרש לקריאה מאסיבית באנגלית ו/או גולש גלישה מקצועית באינטרנט.


יעדי התוכנית
  • להכיר, ללמוד ולדעת את עיקרי הדקדוק האנגלי.
  • ללמוד את עקרונות מבנה המשפט בשפה האנגלית.
  • ללמוד להבין מילים חדשות מתוך ההקשר.
  • להכיר איסטרטגיות למידה להרחבת אוצר מילים.
  • לתרגל קריאה והבנה של קטעים ומאמרים מתחום המחשב, אקטואליה, כלכלה, תרבות ועוד.
  • לצייד בכלים המתאימים להתמודדות עם חומר מקצועי/טכני בעתיד.

על התוכנית

שלא כבקורסים/ספרים אחרים המתרכזים ומתמקדים בשפה המדוברת ובדקדוק, מתמקדים בתוכנית זו באנגלית הכתובה ובהבנת הנקרא. המיקוד הוא בהבנת הניקרא בדרך היעילה ביותר ולכן ייעשו ההסברים והתירגולים בעיברית ללא דגש על שיחה באנגלית.

דקדוק

הקניית הדקדוק מבחינה צורנית - מורפולוגית (זיהוי הדקדוק/התחביר)
  • צורת הפועל, השילוב והתפקידים של צורת הפועל.
  • זיהוי הזמנים.
  • זיהוי סביל ופעיל.
  • ניתוח משפטים מורכבים.
חשוב לזכור- כל אחד מתחיל
מאותה נקודה בה הוא מפסיק לשלוט ביידע :) 

על הספרים

התוכנית מחולקת ל-4 חלקים, כשההתחלה היא ממש ההתחלה. מרמת 
אפס. 
the book is on the table , the book is on the chair.
משם מתפתח בצורה מובנית ומדורגת עד לסיפורים ברמת 5 יחידות. 
הקו המנחה הוא לא לעבוד עם מילונית ולא לבקש ממישהו אחר שיגיד מה פירוש המילה. הספרים מנחים ומלמדים להבין משמעויות מתוך ההקשר.
העיקרון אומר שהישג, הבנה או פירוש שהתלמיד הגיע אליו בכוחות עצמו ולא בעזרת גורמי חוץ ייצרב במוחו ובזכרונו ולא יישכח גם אם לא ישנן. 
הספרים מאויירים בציורים מקוריים, מחסן מילים מאוייר, ציבעוניים, ערוכים בצורה ברורה ובהירה עם ניראות מופלאה. 
הסיפורים מלווים בפעילויות שונות לפיענוח מילים חדשות, להבנת הכתוב, לזיכרון ארוך טווח, כולל טבלאות להשערת המשמעות של מילים לא מובנות, תרגום הקטעים לעברית, שאלות פתוחות ועוד.
בספרים גם הסברים לתבניות הדקדוקיות וטבלאות עזר להבנת הדקדוק.
אוצר המילים מתפתח בצורה מדורגת ומובנית וכך גם מורכבות המשפטים. 
החומרים הם רלוונטים לנו, לחיינו; אוצר מילים עכשווי ויומיומי ממנו אפשר ללמוד גם לכתוב ולשפר משימות כתיבה. ועוד הסברים....
שליטה בשפה מורכבת ומושתתת על כמה מיומנויות:
מיומנות המוגדרת פסיבית יותר והיא ההבנה (הבנת הקריאה והבנת הנישמע)
מיומנות המוגדרת אקטיבית יותר והיא "ייצור" השפה, בכתב או בעל פה (דיבור) .
 
אפשר ללמוד לדבר שפה בלי היכולת לקרא ולכתוב אותה, מה שמאפיין בעיקר שפת אם, אולם גם בוגרים יכולים ללמוד שפה רק משמיעה (מסרטים ושירים) ולא לדעת לקרא אותה.
בבתי הספר מנסים ללמד את כל את מיומנויות השפה..... אולם הן מבחני הבגרות והן מבחני האקדמייה בודקים בעיקר הישגים ב"הבנת הניקרא".
 
אנחנו ב"אביב אנגלית" למדנו להפריד בין המיומנויות!
מי שאינו יודע לקרא מתחיל בקריאה. ואז לפי המטרה- מי שרוצה ללמוד לדבר ולא צריך שיפור לקראת לימודים או מבחנים מופנה ל- SoftTalk  ולערכות השמיעה....
אבל מי שצריך לעבור מבחנים בהבנת הנקרא ילמד לפי תכנית ייחודית שמלמדת הבנת הנקרא מהשלב שמתאים לו לפי רמתו הנוכחית. התוכנית מציעה פתרון משלב אפס.... משלב של the computer is on the desk .
התוכנית הייחודית הזאת מצעידה את התלמיד בצעדים קטנים ובטוחים בנבכי השפה, נבכי התבניות, הדקדוק ואוצר המילים-והכל בדרך פסיבית ....
 
הקו המנחה הוא ללמד את התלמיד אנגלית אבל גם לחשוב באנגלית! לא להיבהל אם כמה מילים אינן ברורות.... לגלות ביטחון שאם משהו לא ברור בהתחלה- הוא קרוב לוודאי יתבהר בהמשך ואפשר יהיה להסיק אפילו מהפסקה השלישית על הקטע כולו.
 
ב"אביב אנגלית" לא מלמדים לעבור מבחן.... לא מלמדים קודם לקרא את השאלה ואז לקרא את הטקסט ולמצא את התשובה או למרקר את המספרים והשמות.... אלה טקטיקות לקרב..... והקרב הוא רק במבחן.... עד אז אנחנו מלמדים ולומדים.... שבועיים שלושה לפני המבחן אפשר לעבור לשיטת המירקור של השמות, המספרים, לקרא את השאלות לפני קריאת הקטע וכו.... J
 
כיצד זה עובד?
התכנית מורכבת -4 רמות....מרמת אפס!!! בכל יחידה עשרות מישפטים לתרגום מאותה תבנית תוך שילוב אוצר מילים מתפתח. השפה מתפתחת והתבניות נעשות מורכבות יותר.
אחת הבעיות של דובר העברית היא להבין את סדר המילים במשפט. לכן הספר מלווה בדוגמאות ובהסברים בעברית.
בספר מישפטים וטקסטים ברמות שונות ובנושאים שונים, אבל כולם ב"אנגלית מדוברת" ובנושאים יומיומיים. כשהרמה עולה יהיו גם קטעים הקשורים להסטוריה של עם ישראל.
התלמיד אינו משתמש במילון! עליו להיעזר  במילון המאוייר ובמחסני המילים וחשוב מזה-  התלמיד לומד להבין מתוך ההקשר, "משער השערות"  ורק בסוף התהליך הוא "מורשה" לבדוק ולוודא שצדק בהשערות שעשה.
שיטה זו מבטיחה זיכרון ארוך טווח כי "המוח עושה עבודה" לעומת רק חיפוש במילון ....
בספר פעילויות תרגום לעברית שעוזרות להבין את מבנה המשפט באנגלית ואת הרעיון המובע במשפט ובקטע. התרגום גם עוזר לשער מה פירוש המילים הלא מובנות. לאט לאט יש פחות צורך בתרגום בכתב ורמת ההבנה המופשטת מישתפרת.
בנוסף יש שאלות פתוחות לרוב הקטעים המפתחות את יכולת הכתיבה, התאמה בין פירושי מילים וחזרה על מילים חדשות.
 
חלק 1     be + present progressive
חלק 2    present simple vs present progressive
חלק 3    past
חלק 4    future and all the rest
 
מומלץ להתחיל מההתחלה.... דילוג על שלבים לא יקצר את התהליך.. בעוד שתירגול מהבסיס לפחות של מספר מטלות מכל משימה יבטיח בסיס נכון ויציב להמשך.
 

  


 
 
 
      
   
       
הכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט