מסר אישי מדניאלה אביב

אחרי כמעט 20 שנה של עשייה במסגרת המכון שלי, אני כותבת שורות אלה...לספר ולעודד...

עיקר עשייתי היום הוא עם לקויי הלמידה ומתוכם בעיקר עם לקויי השפה וזאת בכל גיל ... בין תלמידי, תלמידי בתי ספר יסודיים....מכיתות ג' ומעלה בדרך כלל ועד לסטודנטים לפני קורסי אנגלית למבחני "אמיר". אבל גם עורכי דין, אנשי עסקים, בעלי מיפעלים...שלא השכילו או שלא היתה להם הזדמנות עד היום להתמודד עם העניין.

חשוב לי מאוד לציין שאין כישלונות!! כולם מצליחים! יש מי שמגיע לשלב מסויים אחרי 10 מיפגשים ויש מי שמגיע אחרי 15 מיפגשים! אבל כולם מצליחים! למשל אלה שהם לקויי קריאה ומיתקשים בקריאה לא מאמינים שאי פעם יוכלו לקרא. בשיחת הטלפון הראשונה שלי איתם אני מבטיחה להם שבסוף התהליך הם יגידו ..."מה זהו? זה הכל? אילו ידעתי שזה ילך כל כך מהר לא הייתי דוחה את זה כל כך הרבה שנים..."

איך אני מצליחה? הודות כנראה לשילובים....של שיטות, אווירה, אופי ... :)
קודם כל אני חושבת בגלל שמעולם לא עבדתי בתוך מערכת החינוך... בתוך מסגרת... למערכת ולדרישות המערכת פחות חשיבות בעיני. אני מצליחה להתעלם מהדרישות של המורה והמערכת ולראות רק את התלמיד וצרכיו מולי. צרכיו היום ובעתיד... כדי שלא ייחסם בעתיד כשירצה לפתח קריירה משלו...
אני גם לא מלמדת בשיטות של המערכת ולא מושפעת ממנה. כל מה שפיתחתי הוא מתוך השטח ועל פי קריטריונים של מה שבאמת חשוב לתלמיד שלי לדעת ז"א גם אם זה תלמיד בית ספר- נילמד וניתמקד במה שבאמת חשוב לו ...בעיקר ולא בטפל בהתחשב בלקויות ובקשיים שלו.
ברבות השנים ומתוך הצורך בהארות ובשיטות הפנמה שונות נולדו ונוצרו שיטות פשוטות אבל חכמות; נולדו סיפורים שממחישים את הדקדוק, סיפורים וסימנים להזכיר את מה שקשה לזכור, דפי עבודה לאירגון סדר תחבירי ולשינון, טבלאות שערוכות אחרת, שיטות לשינון אוצר מילים, שיטות לנתוח טקסטים להבנת הניקרא וזיכרון אוצר המילים, וגם תוכנות, ערכות ללמוד עצמי וחוברות להוראת הקריאה מהבסיס.
כל זה, יחד עם היחס החם, הפשוט, החברי והלא מתנשא, אבל גם עם הידיעה של התלמידים שאין וויתורים ושההצלחות מגיעות ואני לא אוותר להם... כל זה יחד מביא אותנו להצלחות!!
אין הרבה מטלות הביתה... מדהים כמה שהם יודעים וזוכרים גם בלי שיעורי הבית... עד שאני אומרת שממש לא מגיע להם שהם זוכרים... :) כי הם לא ממש משקיעים בבית....

המבוגרים לומדים בעיקר מהדיסקים המדהימים! יש כאלה שאני קודם מנגישה להם את החומר ואז הם מקשיבים לדיסקים ומשננים ויש כאלה שלומדים הכל מהדיסקים ואנחנו רק חוזרים על החומר. יש כאלה שבנוסף גם קוראים קטעי קריאה ולומדים מהם ויש כאלה שאפילו כותבים לי מכתבים וסיפורים. עם אלה שיש להם כבר בסיס לשיחה אני מנהלת שיחות על דא ועל הא, על העבודה, המישפחה, עלינו ועל החיים ... ובד ובבד מגדילים אוצר מילים ומשפרים תשתיות ושטף.
היחס האישי והשיחות הן כבר הרבה יותר משיעור אנגלית... :)

כיום אני מעבירה באופן אישי חוגים במודיעין, שוהם, גבעתיים ותל אביב, עובדת עם מבוגרים בעיקר בתל אביב בכל שעות היום והערב כולל בשישי....מארגנת קייטנות לימודיות ומרתונים לימודיים בחופשות, וגאה גאה גאה לאמר שאין תלמיד שבאמת קצת שיתף פעולה-ולא הצליח!!!

בימים אלה (סוף אפריל 2012) מתחילה ההתארגנות לקראת הקייץ. אני מאוד ממליצה ומפצירה בכל ההורים שילדיהם ניסחבים מאחור- לנצל את החופשה ולהצטרף לאחד המייזמים של הקייץף קייטנה לימודית, מרתון לימודי או אפילו שבוע של מחנה אם נריץ השנה.

כמו כן אני מוציאה בימים אלה חוברת להוראת הקריאה, שהיא עוד אמצעי ללימוד הקריאה ותירגול הכתיבה למי שלא מעוניין ללמוד מהתוכנה או מחפש עוד אמצעי תומך לתוכנה. החוברת מיועדת לכל מי שמתחיל ללמוד קריאה באנגלית ממצב של אפס :) ,non readers , לעבודה עצמית, לעבודה בכיתה או לעבודת הכנה לקראת לימודי אנגלית בבית הספר כחוברת עבודה לבית. החוברת מבוססת כמובן על השיטה שלי ,softread ואינה דומה לשיטות הקיימות והידועות.

ערכות הלמידה ממשיכות להתעדכן...דפי עבודה ניכתבים ומתעדכנים כל הזמן...
ותיקוותי לקראת שנה הבאה לארגן את התכנים שכתבתי לתוכנית לימודים חדשה ומוקלטת, תוכנית המושתת על תבניות השפה ותירגולן, שוב וכמו תמיד, שונה מהקיים ומבוסס על הניסיון העשיר שצברתי.

לסיכום, קריאה כנה ואישית לכל מי שמרגיש תקוע, למי שצריך ורוצה.... לא להסס!!! לפנות!! יש לי מיגוון רחב מאוד של פיתרונות, שאני בטוחה שפיתרון אחד לפחות יתאים!!

דניאלה
dani@avivenglish.com


מעוניין בחיזוקים מאחרים? עיברו לדף המלצות .... ותתעודדו!!!