לימוד ילדים וילדים לקויי למידה
 
 


 
 

"עלינו לכבוש יעד מבוצר", מסבירה דניאלה.
יוצאים 2 כוחות: כוח אחד שיושב על השטיח וכוח אחד לשולחן. הכוח שעל השטיח לומד אוצר מילים ותשתית השפה דרך משחקים בשיטה מדורגת ונעימה (מעט הסברים בהמשך), והכוח שליד השולחן (שגם הוא מבלה הרבה על השטיח) לומד את יסודות הקריאה
.
2 הכוחות נפגשים בתום 10- 20 מפגשים (מותנה בגיל הלומד וברמתו) לכיבוש היעד המבוצרכל מה שלמד הילד על השטיח כעת הוא גם קורא בצורה עצמאית לחלוטין תוך יישום החוקים שלמד ולא מתוך ניחוש או ניסיון וטעייה.
כאמור הכל נפתר במספר מועט של מפגשים, ואז יוצאים לדרך חדשה, קלה יותר ונכונה יותר. במכינת הקריאה נלמדים לא רק הצלילים של האותיות, אלא גם החוקים העוזרים לקרא ולכתוב. פתאום מתחילים להבין מה היא אות ניקוד, למה צלילי האותיות משתנים ובאילו תנאים, ומי משפיע על מי ולמה.

הלימוד לא נעשה בצורת שינון. יש לוגיקה וחוקיות בשפה ואותה אנחנו מלמדים. רוב המורים אינם מכירים את החוקים.עבורם זה מובן מאליו ואין להם מושג למה ילדים לא מצליחים לקרוא.
לימוד האנגלית בבית הספר,וההתקדמות בלמידה מושתת ברובו על קריאה. אם ילד לא מצליח ללמוד לקרוא, הוא מאבד את הקשר עם הכיתה ועם חומר הלימוד , ולומד שהוא ואנגלית לעולם לא יהיו חברים טובים. אם לא היתה בעיית הקריאה, רוב המתקשים באנגלית- לא היו מתקשים.
הערה: לימוד הקריאה נעשה היום בתוכנה שהוציאה דניאלה. ילדי החוגים רוכשים את התוכנה במחיר מוזל , ולומדים אותה בשילוב עם החוג.


כשמגיע אלי תלמיד "בעייתי" עם פער גדול, אני לא מנסה אפילו להתמודד או להתחרות עם החומר של בית הספר. אומרת דניאלה.
בחוגים דניאלה מסרבת להתמודד עם חומר הלימוד של בית הספר. היא דוגלת בשיטה שלה ובטוחה כי ככה הילד יתחבר מחדש באופן חיובי לאנגלית. ומי שעדיין לא התנסה בבית הספר ,חזקה עליו שהחיבור דרך משחק יהיה תמיד חיבור חיובי.
ברגע שהילד יתחבר לאנגלית, ויאהב אותה, הוא ילמד טוב יותר, ויזכור את החומר בצורה טובה יותר. האנגלית היא אותה האנגלית ואין הבדלים מהותיים בין החומר של בית הספר ובין החומר המועבר באביב אנגלית

ככלל, דניאלה טוענת שאסור להצמיד לתלמיד מורה פרטי קבוע לכל החיים.הילדים האלה לומדים להיות תלותיים, לא יודעים לעבוד, לא יודעים להכין שיעורי בית. לא יודעים לחשוב.
אצלי כולם עצמאיים (כן, גם בבית), מספרת דניאלה. "אני מוכנה ללמד אותם וללוות אותם עד שהם מצמצמים פערים עם בית הספר, ואח"כ -הופ על הרגליים. צריך למצוא איפה הבעיה, ולהתחיל משם גם אם זה נמוך מאוד. כלומר אם התלמיד הוא בכיתה י' והוא מתקשה בקריאה, עוצרים הכל ומתחילים מ-א. מקנים את היסודות ואז מצמצמים פערים." זה יכול לקחת 3 חודשים, ואז לפי תפיסתה של דניאלה, שלושה חודשים הילד לא משתתף פעיל בשיעורי האנגלית ומכין שיעורי בית שלה במהלך השיעור בבית הספר. שלושה חודשים והכל מסתדר. ואז אפשר אולי אפילו לחשוב על לעלות הקבצה.