לימוד אנגלית לכל הגילאים
 
אנגלית אוי אנגלית.... !!!
אבל לא לכולם זה אוי....

אנשים נחלקים לשניים.... אלה שקלטו את השפה בקלות ומדברים אותה באופן שוטף... והם אפילו לא יודעים איך.. מסרטים, מחברים, משירים.... מטיולים....מכל מיני הזדמנויות....
אבל מה שבטוח שלא מערכת החינוך הנחילה להם את האנגלית. מערכת החינוך לא מלמדת לדבר ..... צריך משהו בנוסף כדי ללמוד אנגלית בקלות... כישרון והזדמנות....
אבל הרי אם אתם מחפשים לימוד אנגלית אתם לא חלק מאלה שיודעים אנגלית.... אתם אולי חלק מאלה שלא מחוברים לאנגלית, שלא מצליחים ללמוד אותה, שרק שרדתם את התיכון או אפילו זה לא... אתם בחלק של ה "אוי" J .....
היום כשאתם מחפשים לימודי אנגלית, אנחנו ממליצים לבחון לפחות  2 דברים:
1.מטרת ידיעת האנגלית
2.דרכים ואמצעים לדעת אנגלית
 
מהן מטרותיה של תכנית לימוד אנגלית?
 
לימודים- מומלץ מאוד לכל מי שלא יודע אנגלית, שלא נימצא ברמה של לפחות 4 יחידות ציון 70 בזכות עצמו.... , להתחיל לחמם מנועים לפני שהוא בכלל נירשם ללימודים. אנגלית היא אבן נגף למי שמיתקשה. היא תיגזול הרבה אנרגיות וזמן, תכביד ותעיק.... היא לא תותיר לך זמן ואנרגיות חיוביות ללמוד את המקצוע שבעצם בחרת וכל כך אהבת.....
 
אם המטרה לשפר רמת אנגלית לקראת לימודים, מומלץ מאוד להתמקד אך ורק בשיפור הקריאה והבנת הניקרא! כן- יש דבר כזה.... ולא- לא ללמוד אנגלית מדוברת.....  כעת לא משנה אם מוסיפים s  או ing .... אם זוכרים להגיד is are did   או does ..... עכשיו חשוב להבין את מבנה המשפט, את אוצר המילים, את המסר והרעיון.... ובשביל זה צריך לדעת שפה, כל שפה, רק בדרך "פסיבית". שיטת ההוראה תהיה שונה מהשיטה בו תילמד השפה המדוברת.
 
לדבר אנגלית?
 
לדבר שפה זה פן "אקטיבי". כשרוצים לדעת לדבר אנגלית צריך לדעת להגיד את כל ה s , את כל ה- is are did   או does, צריך לא לשכוח להגיד, לדעת ולזכור לשלוף אוצר מילים, תבנית נכונה של המשפט (קרי דקדוק) וחשובה מאוד גם ההגייה הנכונה. ממש לא פשוט..... אוצר המילים גדל לאט יותר כי יש לזכור עוד הרבה דברים בנוסף לאוצר המילים.... שוב שיטת ההוראה תהיה שונה מזו של הוראת אנגלית לקראת לימודים.
 
 
 
דרכים ואמצעים לדעת אנגלית
כיום יש הרבה דרכים ואמצעים לצורך לימוד אנגלית..... מומלץ לבחור את מה שמתאים לתלמיד ומומלץ לחשוב גם מה נוח....
האם נוח לי ללכת פעם-פעמיים בשבוע לקורס? האם אני יכול להגיע לשיעור ולהתחייב על פעם-פעמיים בשבוע?
האם  יש לי מישמעת עצמית ללמוד בכוחות עצמי? או שאני צריך מסגרת שתחייב ותשמור עלי?
האם אני יודע ללמוד לבד או שאני צריך מורה "מתווך" (שיתווך ביני ובין החומר) ושגם יעודד אותי?
כל אחד צריך להסתכל במראה ללא פחד ולהכיר בחולשות של עצמו  ולא לבחור בדרך שהיא לא יעילה לו גם אם היא זולה יותר. דרכי למידה לא יעילות לא יביאו את התלמיד למטרה.
 
אילו אמצעים עומדים היום לרשותנו?
 
קודם כל יש אינסוף אתרים שמלמדים אנגלית. רובם מלמדים אנגלית מדוברת, רובם ללא הסברים בעברית, ורובם חוזרים על אותן מנטרות, אותה גברת בלי שינוי אדרת, אותן שיטות, אותם דיאלוגים, אותו תירגול.... מי שמצליח לשבת מול המחשב וללמוד מאתרים כאלה הוא בעל משמעת עצמית, יכולת למידת שפה ובעל סבלנות ונחישות! 
כנ"ל לגבי דיסקים!  פעם היו תקליטים ואחרי זה קלטות והיום דיסקים .... גם פה יש צורך בהתמדה, סבלנות ונחישות! יתרון גדול לדיסקים הוא שאפשר להקשיב להם מתי שרוצים..... בנסיעה, בהליכה, בספורט וכו.... החיסרון הגדול של רוב הדיסקים, של ערכות השמע, הוא שהם מוגדרים כ"שיחון"... משפט בעברית ומשפט באנגלית.... אין הסבר ואין אפשרות לחזרה. זו רק הקראה.
היתרון הגדול הוא הזמינות והנוחות... החיסרון הגדול הוא חוסר המסגרת... היעדר המורה....
אתרים וערכות שמע מלמדים בדרך כלל אנגלית מדוברת ולא הבנת הניקרא לקראת לימודים.

מה מומלץ?
מומלץ למצא שילוב.... שילוב של תוכנות עם מורה, מרכז למידה או מכון ללימוד שמלמד בשילוב של תוכנות או עמדות מחשב, מורים ואינטראקצייה עם התלמידים ובינם לבין עצמם.
או שילוב של ערכות שמיעה שמסבירות הכל בעברית, את הדקדוק, את המילים, וגם מציעות מורה מקוון....
 
קורסים, שיעורים פרטיים ולמידה מרחוק יודעים להציע גם הכנה ללימודים אקדמאיים וגם לימוד אנגלית מדוברת. רק צריך לוודא מראש מה לומדים..... ובאילו שיטות המורה נעזר...
קורסים מציעים מסגרת, מורה ואפילו אינטראקציה עם תלמידים.... החיסרון הגדול הוא חוסר הגמישות בלוז.... המחוייבות של התלמיד להגיע – מחוייבות שהיא גם יתרון.... חיסרון נוסף הוא שהתלמיד תלוי בקבוצה והקבוצה תלוייה בהתקדמות התלמיד.
 
שיעורים פרטיים
יכולים להיות מאוד יעילים.... אבל יקרים...!!! וגם מומלץ כמובן לבחור מורה מתאים למטרה. לא כל מורה יודע ללמד כל דבר.... מורה בתיכון לא יודע למשל ללמד אנגלית עיסקית....אין לו ניסיון עיסקי, אוצר המילים הוא שונה וההדגשים הם שונים. מיותר לציין שיש להיזהר משרלטנים L .
 
למידה מרחוק
 
למידה מרחוק מהווה שילוב של הרבה יתרונות והיא אחד הפיתרונות היעילים למטרת לימוד אנגלית- זמינות גבוהה ונוחה! זאת בתנאי שמורה אחד מלווה את התהליך ולא מחליפים מורים לפי "מישמרות" של המורים. הטכנולוגיה מאפשרת תיקשורת ברורה ב skype  , הלמידה יכולה להיות 1:1 לפי מטרות התלמיד. אבל שוב- תמיד לבדוק אם השיטות מתאימות לצרכי התלמיד.
 
לקויי למידה ודיסלקטים
 
מומלץ מאוד לחפש שילוב של כמה דרכים ואמצעים. לקוי למידה יתקשה ללמוד בדרך הרגילה. הוא יהיה חייב שיטות  שונות, אלטרנטיביות, הנגשה שונה, הסברים שונים, תירגולים אחרים ונוספים ונוחות מירבית. וכן, גם דמות מלווה. לקויי למידה יוכלו ללמוד בכל דרך וגם בקבוצה, ובלבד שהשיטות יהיו נכונות ללקויות השפתיות שלהם... וגם יתחשבו בבעיות הקשב והריכוז או חוסר הריכוז שיש להם.