אנגלית מדוברת-סדרת ספרים


 
         
 
חדש! מתאים ללמידה פרטנית
ועצמאית ותירגול נוסף בכיתה. מתאים גם למבוגרים עצמאיים בלמידה.

סדרת
 SoftTalk

אנגלית כשפה מדוברת
בשיטה תבניתית - חזרתית
ולא רק מילים ודקדוק
ובמיוחד למתקשים וללקויי למידה
מתאים לכל גיל
     
       
  הקדמה (או: דבר המחברת )
 
שנים רבות אני מלמדת מבוגרים וילדים, מתמחה ומתמקדת במתקשים ובלקויי למידה שפתיים.
במאמר מוסגר אומר שכמובן שלחוגי הילדים מגיעים גם ילדים שאינם לקויים אבל שהוריהם מזהים שללמוד אנגלית בבית הספר זה לא מספיק. ההורים האלה מעדיפים להקדים תרופה למכה, רוצים לוודא שלילדיהם יהיה חיבור חיובי לאנגלית, יהיה בסיס טוב באנגלית, שהאנגלית שלהם תהייה טובה מספיק כדי שיצליחו בקלות בבגרויות ובפסיכומטרי, וגם שידעו אנגלית מדוברת, שיוכלו לפתוח את הפה ולדבר אנגלית כשיגדלו.
 

במשך כל השנים האלה פיתחתי שיטות וחומרים כדי להשיג את כל המטרות האלה ובמיוחד שלקויי הלמידה ובעיקר לקויי השפה יצליחו גם.
מעט רקע והיסטוריה - המכון נוסד ב-1994 כדי לתת מענה לאנשי עסקים. לתת פיתרון לבוגרי תואר ראשון שאינם יודעים לדבר אנגלית למטרות עיסקיות/קריירה. מערכת החינוך והאקדמיה לא השכילו להכין אותם לעבוד באנגלית. לאט לאט הגיעו גם אנשי העסקים לא אקדמאיים שגם הם היו צריכים לתקשר עם גורמים בחו"ל. המגע הראשון שלי עם לקויי למידה שפתיים היה בסוף שנות ה-90  ודווקא עם אנשי עסקים שהיו מעולים בתחומם אבל לא ידעו אנגלית.


הפתרון איך ללמד את הדיסלקטים לקרוא נולד מהשטח.
השיטה קרמה עור וגידים. התוכנה  SoftRead יצאה בשנת 2000 וב-2012 יצא גם הספר - SoftRead.  


ההמשך הטבעי ללימוד הקריאה הוא "אנגלית מדוברת". שנים לימדתי לפי ספר אמריקאי מעולה. הוא מעולה כי הוא "משרשר" משפטים בתוספת אוצר מילים חדש ושומר על אותה תבנית. הכל מובנה ומדורג.
אולם זה לא היה מספיק טוב לילדים, ולא היה מספיק מפורט ו"קצוץ" ללקויי הלמידה. במקביל התחלתי לחבר דפי עבודה תומכים - מאות דפי עבודה! כל תבנית מתורגלת 30 פעם, 40, ואפילו מעל 100 פעם בצורה של משפטים בתבנית חוזרת. קלסרים מלאים בדפי עבודה.
מאחר וקהל לקוחותי הוא ברובו מתקשה, אני משתמשת בספר לעתים רחוקות יותר, ומזה שנים אני מתבססת במיוחד על הדפים. אבל הגיעה השעה לעוד שינוי - לא עוד דפים! כעת הגיע הזמן לשפר: להוסיף צבע, ציורים הסברים ודוגמאות, ולאסוף הכל לחוברות לימוד. חוברות המיועדות לכל מי שרוצה ללמד אנגלית בדרך אחרת. מיוחד למתקשים, למתחילים, לילדים או למבוגרים וערוך ללמידה עצמית.

 
חשוב לי לציין את הערך של למידה עצמית! של הבנה עצמית. כל דבר שאני לומד/ת בכוחות עצמי יצרב במוחי טוב יותר מאשר משהו שמישהו אחר לימד אותי! וגם מחדד כמובן את יכולת החשיבה והחשיבה הלוגית. התלמידים שלי מאומנים היטב לנסות קודם להבין לבד, ולומדים לא לפחד. לאט לאט זה עובד עם כולם.
 

מה שמזכיר לי את השימוש במילון...
התלמידים שלי מתרגלים הבנת הנקרא כולל הבנת מילים חדשות ללא עזרת מילון/מילונית. הסיפורים מבוססים על אוצר מילים נלמד + אוצר מילים חדש. אם קוראים את הסיפור עד לסופו יש סיכוי גדול שכל המילים שלא ידע התלמיד- יובנו מתוך ההקשר. אותה מילה יכולה להופיע יותר מפעם אחת, כך שגם אם בפעם הראשונה הוא לא הבין אותה, יש סיכוי שיבין אותה בפעם השנייה או השלישית. הודות לשיטה הזאת אני מצליחה להשיג חשיבה. הם מפסיקים לקרוא רק בשביל לענות על השאלות (כמו במבחן) אלא קוראים לשם ההבנה. הם גאים בעצמם כשהם מצליחים לפענח את משמעות המילה. הם יזכרו אותה הרבה יותר טוב ובלי לשנן אותה כי הם מצאו את המשמעות בעצמם. נכון- זה לא פשוט לעבוד איתם ככה, וזה דורש התעקשות מצד המורה, אבל זה עובד ומוכיח את עצמו!
הודות לשיטה זו  במבחנים הם משיגים חשיבה וניתוח קטעי הבנת הניקרא וכולם משפרים ציונים ב – unseens בהרבה.
   
 
מה כוללת הסדרה

הסדרה כוללת 6  חלקים. אנגלית מדוברת בדרך אחרת... בדרך רכה. אוצר מילים משולב בתבניות הדקדוק לדיבור יומיומי ולפי דרישות משרד החינוך.
   
 
חלק 1- קישור לרכישה ודוגמאות
מתחילים ומדברים על עכשיו  (אוצר מילים של הכיתה, הבית, צבעים וחיות, משפחה, כ-20 פעולות יומיומיות, יום הולדת, עונות השנה ומזג אוויר ועוד. חיוב שאלה ושלילה ו-wh be + present progressive )
   
 
חלק 2 - קישור לרכישה ודוגמאות
תארים והאם יש או אין?  (כ-30 תארים, יש, אין וכמה יש ? איפה יש? (have/has/there is/there are
   
 
חלק 3- קישור לרכישה ודוגמאות
עכשיו או בדרך כלל? (present progressive vs. present simple כולל stative verbs שאלות ושאלות נושא)
   
 
חלק 4- קישור לרכישה ודוגמאות
היה היה פעם (עבר של פעולות ושל להיות be כולל irregular verbs  וכל סוגי השאלות)
   
 
חלק 5- קישור לרכישה ודוגמאות
מה יהיה מה יקרה? (3 דרכים לדבר על העתיד)
   
 
חלק 6- קישור לרכישה ודוגמאות
מה קרה לפני מה, היה או לא היה? וסביל  (past progressive, past perfect & present perfect and passive)  
   

 

יתרונות השיטה
 
 1. הדקדוק אינו נלמד על פי כללים אלא על ידי הסבר, דוגמא ותרגולה.
   
 2. הדקדוק אינו תלוש מהשפה. אין תרגילי דקדוק כדוגמת "הכנס את הפועל בצורה הנכונה". כל הדקדוק משולב במשפטים של אנגלית מדוברת.
   
 3. אוצר מילים חדש משולב בתוך התבנית ומתורגל יחד עם התבנית ולא במנותק.
   
 4. אוצר המילים הוא יומיומי, לילדים ולמבוגרים, לא ברמה ילדותית בגלל הרמה ההתחלתית ולא לפי סיפורי ילדים/בדים , על אסטרונאוטים או דינוזאורים. הכל מחיי היומיום.
   
 5. אוצר המילים והתבניות משולבים יחד בלמידה מדורגת ומבוקרת.
   
 6. חשוב מאוד! חזרתיות! החזרתיות מאפשרת לתלמיד ללמוד את השפה תוך תרגול ולא תוך למידה בעל פה. מאפיין זה חשוב מאוד דווקא ללקויי השפה. (אני לא מעודדת שינון, לא מעודדת למידה בעל פה ולא מעודדת למידה ל"הכתבות" כמו בבית הספר ובעצם אני ממש מתנגדת לזה. אני טוענת שזו ברכה לבטלה וחובן בתוכו אימפקט פסיכולוגי שלילי מאוד, בלשון המעטה. במקום שינון ולמידת אוצר מילים בעל פה ול"הכתבות"  אני דוגלת בהבנת התבנית, בתרגול מושכל מרובה, בחזרתיות של אוצר מילים משולב בתבנית, במשפט. ככה לומדים שפה ולא מילים.)
   
 7. הספר מלווה בהסברים ובהנחיות ברורים מאוד, ובעברית כמובן! יש שימוש עשיר בצבעים להדגשת התבניות וציורים הממחישים את אוצר המילים.
   
 8. אוצר המילים החדש מוצג לתלמיד בעזרת מחסן מילים בראש כל עמוד או ציורים מקוריים שצויירו במיוחד לסדרה (על ידי בתי יעל אביב) והמדברים בעד עצמם כמו מילון מצוייר.
   
 9. בספר יש גם הוראות והנחיות ללומד /למורה/להורה. מילוי ההנחיות יתרום להצלחת הלמידה.
   
אתם מזמינים ואנחנו שולחים אליכם בדואר רשום, דואר שליחים עד הבית או מזמינים אתכם לסניפים שלנו להגיע לקחת :)

לביקור בחנות ולרכישה!